چند توصیه برای حفظ سلامتی در روزهای خاکی
چند توصیه برای حفظ سلامتی در روزهای خاکی
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به آلودگی هوا در خوزستان، گفت: افرادی که در دوره نقاهت و ریکاوری بیماری کووید - ۱۹ هستند به دلیل درگیری سیستم تنفسی و قلبی‌شان در معرض خطر بیشتری از این آلاینده‌ها و عود علائم بیماری‌اند بنابراین به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

دکتر حبیب حی‌بر در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وقوع گرد و غبار و افزایش آلودگی و میزان ذرات معلق در هوا اظهار کرد: توصیه می‌شود مردم به ویژه گروه‌های حساس از جمله سالمندان، افراد دارای بیماری زمینه‌ای، کودکان زیر پنج سال و زنان باردار از منزل خارج نشوند. 

وی افزود: در این شرایط در صورت ضرورت و با استفاده از ماسک باید از منزل خارج شد و در فضای باز برای محافظت از چشم‌ها در برابر ذرات آلاینده باید از عینک استفاده شود.

حی‌بر بیان کرد: به منظور پیشگیری از بروز عوارض مضر ریزگردها، باید از ورزش در هوای آلوده خودداری شود زیرا فعالیت ورزشی باعث افزایش ضربان قلب و فعالیت دستگاه تنفسی و متعاقب آن افزایش ورود هوای آلوده به ریه‌ها می‌شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به عوارض قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض آلودگی هوا، گفت: قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا ممکن است منجر به بروز علائمی مانند سرفه، سوزش در چشم و بینی، گلودرد، آسم یا خس‌خس سینه و خستگی شود و در صورت بروز این علائم باید به مراکز درمانی مراجعه کرد.

وی با تاکید بر لزوم بسته نگه داشتن درها و پنجره‌ها در روزهای آلوده بیان کرد: در این روزها باید هنگام رانندگی نیز سیستم تهویه وسیله نقلیه، روی چرخش داخلی هوا قرار بگیرد و شیشه‌های خودرو بالا باشند.

حی‌بر با تاکید بر رعایت سلامت تغذیه در روزهای آلوده هوا افزود: در شرایط بروز پدیده گرد و غبار، خودداری از استعمال دخانیات موجب کاهش آثار نامطلوب آلاینده‌ها و برعکس آن نیز موجب تشدید آثار آلاینده‌ها می‌شود بنابراین باید از استعمال دخانیات در این روزها پرهیز شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: افرادی که در دوره نقاهت و ریکاوری بیماری کووید – ۱۹ هستند به دلیل درگیری سیستم تنفسی و قلبی‌شان در معرض خطر بیشتری از این آلاینده‌ها و عود علائم بیماری‌اند بنابراین به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

انتهای پیام