مدیریت متروپل و نقش استاندار خوزستان در بسیج مسئولان و امکانات
مدیریت متروپل و نقش استاندار خوزستان در بسیج مسئولان و امکانات
متروپل آبادان در کنار تلخی‌های که بر دل همه ملت ایران نهاد، جلوه‌های از همدلی، هم‌زبانی و انسجام را به نمایش گذاشت که حضور مستمر و شبانه روز مسئولان در سر صحنه الگوی جدید از مدیریت بحران بود.

به گزارش آوای دانشجو اهواز، برای پرداختن به متروپل باید مفهوم و معنی دو واژه “غم و غیرت” را در جغرافیای جنوب درک کرد و برای اینکه بدانیم غم چه مفهوم دردناکی است در جنوب، باید با شیون و انتظارهای خوابیده در دل مادران جنوبی آشنا بود.

غیرت بلند مفهومی است که در دشت های خوزستان در ۸ سال دفاع مقدس به نیکی دیده شد. غیرت در دل تاروپود جنوبی رخنه کرده است و اینکه ۱۳ روز است مردم آبادان از پس متروپل آرام و قرار ندارند و به هر طریقی دل نگران متروپل هستند گوشه ای از غیرت آبادانی است.

مردم آبادان غیرت را ترجمه کردند

زنان جنوبی در کنار استوارقامتان آبادانی در متروپل غم را به دوش کشیدند و اجازه ندادند لاشخورهای سیاسی و رسانه‌های کفتار‌صفت از این حادثه سهمی بردارند و از دل اندوه و غم چنگی به روی صورت نظام بکشند.

لزوم بازنگری در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهری

متروپل در حقیقت یکبار دیگر اهمیت نظارت و خسارت ناشی از فقدان نظارت دقیق و کارشناسی را عیان کرد و اگر مسئولان شهری و دولتی سابق منطبق بر قوانین موجود رفتار می کردند و اجازه تخطی از قانون را نمی دادند این مشکلات پیش نمی آمد. هر چند لازم است در رویه های کمیسیون های مثل ماده ۱۰۰ شهری اصلاحات لازم صورت گیرد.

در کنار این آمار تلخی که روزانه از متروپل به دنیا مخابره می شد و کفتارهای رسانه ی دنبال تشویش اذهان و برهم زدن آرامش مردم آبادان بودند، جلوه های ایثار و همدلی که جز هویت جنوبی‌ها‌ست لحظه به لحظه شکل می‌گرفت. مادرانی که روزانه برای امدادگران و آتش‌نشانان نان گرم تهیه می‌کردند و هر آنچه در دسترس داشتند برای یاری به امدادگران فراهم می‌کردند.

متروپل آواری از غم و سیلی از انده است ولی در کنار این کلان دردها، عشق و محبت ایثار نیز جاری است که نادیده گرفتن آن گویی نقاشی ناقص از متروپل کشیدن است.

حضور موثر و دلگرم کننده مسئولان در سر صحنه و همدردی با مردم

یکی از این زیبایی ها کمتر دیده شده در متروپل، حضور مستمر مسئولان کشوری و شخص استاندار خوزستان از لحظات اولیه در سر صحنه بود. حضوری که هر چند از دید رسانه ها مغفول ماند و یا کمتر پرداخته شد ولی مسئله‌‌ای بود که رهبر‌معظم انقلاب به عنوان یک فصل مهم از حادثه متروپل بدان پرداخت.

قدردانی رهبری انقلاب از مدیریت میدان متروپل

رهبر معظم انقلاب در دیدار مردمی در مرقد مطهر حضرت امام با اشاره به حضور موثر و مستمر مسئولان گفتند: چند شبانه‌روز حضور مستقیم یک وزیر در آبادان و ملاقات رئیس‌جمهور و معاون او با آسیب‌دیدگان حادثه و آرامش دادن به آنها، نمونه‌هایی با ارزش و درخور قدرشناسی است؛ البته باید عاملان خرابکاری‌ها در قضیه آبادان و در قضایای دیگر نیز مجازات شوند.”

این مدل جدید از مدیریت بحران که در هشت دولت قبلی هیچ گاه نمونه و مثال آن را سراغ نداشتیم، مرهمی بر دردهای خاموش نشده مردم آوارزده بود. در این بین صادق خلیلیان استاندار با پیگیری مستمر و کشاندن مسئولان و شخص وزیر به پای حادثه نقش قابل تحسینی در تسریع روند آواربرداری داشت.

نقش استاندار خوزستان در بسیج امکانات

استاندار خوزستان با حضوری ساده و بدون تشریفات از همان لحظه اول حادثه و اثرگذاری بر روند کمک به مصدومین تا پایان ماموریت و مدیریت عملیات گوشه‌ای از نادیدنی های مدیریت بحران در آبادان است. قدرشناسی حکم می کند از حضور مسئول اول خوزستان که بی تکلف در بین مردم حضور داشت و حتی برای ساعاتی هم که قصد خوابیدن داشت، در همان مسجد کنار متروپل سکنی می گزید تا لحظه به لحظه حضور داشته باشد.

صادق خلیلیان استاندار خوزستان در گفت و گو با تسنیم با اشاره به حضور در محل حادثه در ساعات اولیه ریزش متروپل گفت: همان روز بلافاصله پس از شنیدن خبر به آبادان رفتیم. بر اساس بررسی اولیه که صورت گرفت، متوجه شدم که موضوع ساده نیست و حتی سنگین‌تر از پلاسکوی تهران است. بلافاصه با معاون رئیس جمهور و رئیس دفتر رئیس جمهور صحبت کردم تا آتش‌نشانان پلاسکو را به آبادان اعزام کنند.

استاندار خوزستان بیان کرد: می‌بایست به موضوع در بعد ملی پرداخته می‌شد. در مدت ۱۶ ساعت، وزیر کشور آمد و در ۱۸ ساعت نیز هلال احمر کشور و آتش‌نشانی تهران رسیدند. جمعیت هلال احمر خوزستان را بسیج کردیم و از کشور نیز گروه‌های دیگری آمدند. در بدو شروع کار نیز از ماشین‌آلات پالایشگاه آبادان استفاده کردیم.

خلیلیان گفت: خوزستان و از جمله آبادان، مناطق صنعتی هستند؛ پالایشگاه و پتروشیمی و شهرک صنعتی داریم و همه این‌ها ماشین‌آلات خود را در ساعات اولیه پای کار آوردند اما چون حضور مردم زیاد بود و ناپایداری سازه وجود داشت، بایستی خیلی با احتیاط عمل می‌شد. اوایل کار با ماشین‌آلات سبک، با دست و گروه‌های مردمی کار انجام شد و بعد آرام آرام از جاهایی که مطمئن بودیم پایداری وجود دارد، تجهیزات را وارد کار کردیم.

مدیریت آرامش‌بخش ‌در متروپل ‌

مدیریت آرامش بخش و پرهیز از تشویش اذهان و مصاحبه های دلهره آفرین بخشی دیگر از مدیریت بحرانی بود که از سوی استاندار خوزستان در متروپل دیده شد و سعی کرده صادقانه و به طور شفاف اخبار را از کانال های رسمی منتقل کند. دلگرمی و حمایت از امدادگرانی که در سرصحنه حضور داشتند و بسیج امکانات و گسیل خدمات از مسایل دیگری بود که اگر شکل نمی گرفت حادثه ی که پیچیدگی بس بزرگتر از پلاسکو داشت، به این سرعت به پایان نمی رسد.

انتهای پیام/