واکنش گمرک به اظهارات معاون منطقه آزاد اروند/ منطقه آزاد اروند موظف به ایجاد زیرساختهای گمرکی است
واکنش گمرک به اظهارات معاون منطقه آزاد اروند/ منطقه آزاد اروند موظف به ایجاد زیرساختهای گمرکی است
ناظر گمرکات استان خوزستان به اشاره به تکلیف منطقه آزاد برای آماده سازی زیرساخت های گمرکی گفت: در صورت مهیا بودن شرایط استاندارد زیرساختهای لازم ، گمرک آمادگی لازم جهت استقرار کامل در گیت های منطقه آزاد را دارد.

بهروز‌ قره بیگی در گفت‌وگو با خبرنگار آوای دانشجو در اهواز اظهار داشت: گمرک خوزستان آمادگی لازم از نظر نیروی انسانی و امکانات برای حضور در منطقه آزاد اروند را دارد.
وی افزود: در صورتیکه حداقل شرایط استاندارد و زیر ساخت‌های لازم مهیا گردد گمرک در اسرع وقت آمادگی لازم جهت استقرار کامل در گیت های منطقه آزاد اروند را دارد.
قره بیگی بیان داشت : براساس ماده ۲قانون امورگمرکی گمرک مسئول اعمال حاکمیت دولت در اجرای قانون امور گمرکی وسایر قوانین مربوط به صادرات ، وارادت ، عبور (ترانزیت) کالا و وصول حقوق و عوارض گمرکی، مالیات های مربوطه ومجری اخذ الزامات فنی و تسهیل تجارت است.
ناظر گمرکات استان خوزستان بیان داشت: در همین راستا گمرک به عنوان مجری قوانین و مقررات تجاری کشور پس از مهیا بودن و آماده شدن زیر ساختهای های لازم برای حضور موثر توسط دستگاه های متولی که در قوانین متعدد به آن اشاره و تکلیف گردیده، آمادگی لازم دارد.
این مقام مسئول ادامه داد: این تکالیف در قوانینی از جمله ماده۱۲قانون امور گمرکی مصوب مجلس شورای اسلامی ، ماده ۸آیین نامه اجرای قانون امورگمرکی و موارد متعدد سایر قوانین از جمله قانون حمل و نقل وعبور کالاهای خارجی از قلمرو جمهوری اسلامی و آیین نامه اجرای آن بعلاوه مصوبات ابلاغی از طرف هیئت دولت، دستگاه های متولی زیر ساخت در مرزهای کشور مکلف به ایجاد شرایط استقرار گمرک در مبادی رسمی ، ورودی و خروجی می باشد.
قره بیگی بیان داشت: گمرک آمادگی دارد تا در کنار اجرای صحیح و درست قوانین و مقررات ابلاغی مرتبط براین اساس ، امکان ارئه خدمات به تجار کشور و فعالین اقتصادی استانی ، فرامنطقه ای و تسهیل و تسریع در انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا مسیرگردد.
وی ادامه داد: نکات قابل توجه در خصوص منطقه آزاد اروند نیز این است که بر همین اساس بایستی شرایط و امکانات زیرساختی لازم در مبادی ورودی و خروجی فراهم تا امکان استقرارکامل گمرک به منظور اجرای قوانین و مقررات مربوطه میسرگردد.
ناظر گمرکات خوزستان بیان داشت: یکی از  اولین شرایط استقرار گمرک در مبادی ورودی و خروجی اعم از مناطق آزاد و ویژه محصور نمودن کامل محدوده قانونی مناطق و همچنین ایجاد گیت های استاندارد از نظر کنترلی و نظارتی ، شبکه های رایانه ای و… است.
این مقام مسئول اضافه کرد:  هم چنان که در قوانین و مصوبات دولت نیز تصریح شده به میزانی از محدوده مناطق  که محصور گردد و شرایط وامکانات فراهم شود  قابل عملیاتی شدن خواهد بود و در منطقه آزاد اروند به میزان شرایطی که ایجاد گردیده گمرک وبرخی از دستگاه ها از جمله نیروی انتظامی ، در گیت های منطقه آزاد مستقر شده است.
قره بیگی تاکید کرد: بر همین اساس در همان محدوده اقدامات و  کنترل های لازم را با همکاری سایر دستگاههای اجرایی،  نظارتی و مراجع قضایی معمول می دارد.
ناظر گمرکات خوزستان تصریح کرد: حسب بازدیدها و پیگیری های صورت گرفته از طرف مسئولین استانی و کشوری و تاکید دولت خدمتگزار و انقلابی  طی چند ماهه اخیر برخی از مشکلات و کمبودها در حال رفع می باشد لیکن استقرار کامل گمرک در گیت های منطقه آزاد  و امکان توسعه اقتصادی و رونق معیشت مردم منطقه و  رضایت مندی خدمت گیرندگان و فعالین اقتصادی با تکمیل شرایط میسر خواهد شد.
وی درباره این شرایط اظهار داشت: از جمله موارد محصور نمودن کامل منطقه ، ساخت و تجهیز محل استقرار گمرک در کلیه گیت ها، جداسازی مسیرکامیون ها از سواری ها ، امکانات مخابراتی و ارتباطی برای رصد و تفکیک کالاهای اظهاری منطقه آزاد از کالاهای سرزمین اصلی و سایر موارد بعلاوه تامین نیروی  انسانی مناسب  است.
قره بیگی تاکید کرد: در صورت فراهمی این شرایط، گمرک در کوتاهترین زمان ممکن آمادگی لازم جهت استقرارکامل در گیت ها برای نظارت بر جابجایی کالاهای ویژه مناطق آزاد را خواهد داشت.
ناظرگمرکات استان ابراز امیدواری کرد: در راستای سیاست های دولت مردمی و تعامل و همکاری بسیار خوبی که بین  مسئولین استان و کشور با محوریت خدمت به مردم عزیز استان وجود دارد ان شالله بتوان بیش از پیش در جهت توسعه تجارت و رونق اقتصادی استان گام‌های مهمی برداشت.

یکی از رسالت های منطقه آزاد اروند توسعه منطقه محروم اروند است ولی در طی این سالها نتوانسته رضایت مردمی را جلب کند.
انتهای پیام