رستمی: مجلس و دولت میانبری به سمت آرمان‌های انقلاب ایجاد کنند/ رحیم‌پور ازغدی: نسبت تخصص‌ها با تمدن سازی مشخص شود
رستمی: مجلس و دولت میانبری به سمت آرمان‌های انقلاب ایجاد کنند/ رحیم‌پور ازغدی: نسبت تخصص‌ها با تمدن سازی مشخص شود
رستمی خاطرنشان کرد: از مجلس و دولت انقلابی می‌خواهیم که میانبری جهت حرکت بهتر و سریع‌تر به سمت آرمان‌های نوین انقلاب ایجاد کنند تا از مجموعه کانون‌های متخصصان هر رشته در دانشگاه‌ها که یا تشکیل شده و یا در حال تشکیل است کمک گرفته شود و در جهت توسعه و بهره‌وری بیش از پیش در حوزه‌های مختلف حداکثر بهره‌مندی صورت پذیرد.

هجدهمین همایش دبیران هم‌اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی سراسر کشور در مشهد مقدس برگزار شد. در این همایش اساتید و نخبگان دانشگاهی از سراسر کشور حضور داشتند و محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگا‌ه ها، حسن رحیم پور ازغدی، عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و محمد اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سخنرانی پرداختند.

رستمی: مجلس و دولت انقلابی میانبری جهت حرکت سریع‌تر به سمت آرمان‌های انقلاب ایجاد کنند

حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی در هجدهمین همایش دبیران هم‌اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی سراسر کشور که در مشهد مقدس برگزار شد، اظهار کرد: در فضای کنونی کشور، شرایط مهم و پیچیده‌ای را تجربه می‌کنیم؛ از طرفی در اثرگذاری در محیط بین‌الملل، ارائه الگوی زیست بدون وابستگی به نظام سلطه و استقلال علمی و سیاسی افتخارات بزرگی نصیب کشورمان شده و از سوی دیگر نظم موجود جهانی به‌هم ریخته است و دیگر کشورهای سلطه‌گر نمی‌توانند ادعا کنند که حرف اول را در جهان می‌زنند.

وی تصریح کرد: این طغیان‌گری علیه نظم دوقطبی جهانی از انقلاب اسلامی آغاز شد و به همین دلیل است که می‌بینیم که این کشور از سوی آنهایی که خود را ابرقدرت می‌دانند، هدف یک جنگ نابرابر قرار گرفته است. در این میان دانشگاه نماد افتخارآفرینی نظام اسلامی ما است؛ قبل از انقلاب ۱۵۰ هزار دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی داشتیم، اما اکنون میلیون‌ها دانشجو و هزاران نخبه‌ی علمی و دانشگاهی و دارای تاثیر در نظام محاسباتی دوست و دشمن داریم  تا جایی که هدف دشمنان در ترورها هستند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگا‌ه ها با بیان اینکه نقطه قوت علمی و دانشگاهی ما پرورش و توجه تخصصی به موضوعات بوده، خاطرنشان کرد: از مجلس و دولت انقلابی می‌خواهیم که میانبری جهت حرکت بهتر و سریع‌تر به سمت آرمان‌های نوین انقلاب ایجاد کنند تا از مجموعه کانون‌های متخصصان هر رشته در دانشگاه‌ها که یا تشکیل شده و یا در حال تشکیل است کمک گرفته شود و در جهت توسعه و بهره‌وری بیش از پیش در حوزه‌های مختلف حداکثر بهره‌مندی صورت پذیرد.

قالیباف: قرار نیست دین بازیچه سیاست ورزی ما شود

محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در هجدهمین همایش دبیران هم‌اندیشی، استادان و نخبگان دانشگاهی سراسر کشور که به منظور هم اندیشی، حل مسأله و امیدآفرینی و با شعار هر دانشگاه، یک اندیشکده در مشهد مقدس برگزار شد، اظهار داشت:  این جلسه برای من فرصت مغتنمی است زیرا در جمع استادان و نخبگانی هستم که به عنوان فعالان نهادهای علمی تحول را در کشور شکل می‌دهند و هدایت می‌کنند.

وی گفت: روزی که به مجلس وارد شدیم دو رویکرد جدی خنثی سازی و رفع تحریم را داشتیم که راهبرد ما در مجلس بوده است لذا همه اقدامات کوچک و بزرگ بر مبنای آن انجان داده‌ایم.

قالیباف در ادامه با بیان اینکه ما در حوزه رفع تحریم بزرگ ترین گامی که برداشتیم این بود که قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را تصویب کردیم که کارشناسان می‌دانند که در این قانون حرف های منطقی، انسانی و علمی زده شده است، افزود: وقتی مجلس یک موضوعی را تصویب می کند مفهوم بزرگی دارد و ما بعد از ۲۰ سال، حوزه هسته‌ای را در ریلی قرار داریم که جریانات با نگاه سلیقه‌ای و سیاسی نتوانند آن را به هر طرف که خواستند سوق دهند.

رئیس مجلس در ادامه درباره اهمیت خانواده، جمعیت و قانونی که در این حوزه به تصویب رسید توضیح داد و درباره دیگر قوانین تأثیر گذار مجلس گفت: قانون دیگر، قانون جهش تولید مسکن بود که به خاطر مشکلات موجود در حوزه مسکن صحن مجلس روز گذشته با این جمع بندی که اگر خانواده‌ها بخواهند صد در صد درآمد خود را بدهند که یک مسکن اجاره‌ای یا تملکی در شأن زندگی خود تهیه کنند، نمی‌توانند لذا اگر بتوانید مشکل مسکن یک فرد را حل کنیم بخش مهمی از مشکل زندگی مردم حل شده است.

قالیباف تشریح کرد: قرار نیست دین بازیچه سیاست ورزی ما شود بلکه باید سنجه سیاست ورزی و حکمرانی ما باشد مثل همان زمانی که برای دنبال کردن کاری، شاخص‌های آن را تعیین می‌کنیم. پس دین هم باید منبع معرفت، هم قدرت و هم سنجه ما باشد که اینجا حرف شهید مدرس(ره) مصداق پیدا می‌کند که می‌فرمایند «سیاست ما عین دیانت ما و دیانت ما عین سیاست ماست.

رئیس مجلس در راستای فرهنگ‌سازی جهاد تبین افزود: باید دقت کنیم حالا که امروز ما زیست مؤمنانه و انقلابی داریم لذا باید به به جامعه نشان دهیم که در حوزه خدمات عمومی و زیرساخت ها با سایر کشورها رقابت می‌کنیم و از آنها بهتر هستیم.

وی افزود: در جهاد تبیین باید خطاب به جوانان گفت این خدمات در زمانی ارائه می‌شود که در شرایط سخت فعلی در محیط داخلی و بین المللی به دلیل نوع دشمنی دشمنان با آن مواجه هستیم و اگر یکی از مشکلات امروز ما را یکی از آنها داشتند، قطعا به سمت فروپاشی می‌رفتند و حتی یک روز هم نمی‌توانستند خدمات عمومی ارائه دهند از این رو ما در حالی خدمات عمومی ارائه می‌دهیم که این همه مشکل داریم و تحریم و تهدید می‌شویم.

قالیباف با تأکید بر اینکه این نکته را باید بفهمیم که در مقابل هیچ توطئه‌ای نباید به دشمن باج دهیم، تشریح کرد: امام(ره) و ملت حتما این را از ما می‌خواهند و اسلام نیز اجازه باج دادن به دشمن را به ما نمی‌دهد. البته همینقدر که به بازدارندگی اعتقاد داشته و در مقابل دشمنان می‌ایستیم به همین میزان نیز اهل تعامل و گفت‌وگو بوده و منطق داریم. یک انقلابی عاقل هستیم اما عقل ما مبتنی بر سنت‌های الهی و متصل به وحی بوده و عقل ابزاری نیست. ما اهل یادگیری هستیم اما هیچ وقت مقلد منفعل در مقابل دنیا نخواهیم بود.

رحیم پور ازغدی: نسبت تخصص ها با تمدن سازی و نظام سازی مشخص شود

حسن رحیم پور ازغدی، در هجدهمین همایش دبیران هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاه سراسر کشور با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی در دانشگاه‌ها منجر به انقلاب فرهنگی نشد بلکه زمینه یک انقلاب آموزی پژوهشی را در مقابله با واکنش‌های ضد انقلاب فراهم کرد، ابراز کرد: این اصلاحات در دانشگاه شایسته نام انقلاب فرهنگی نیست، زیرا در مقابله با واکنش ضد انقلاب برای حفظ انقلاب اسلامی بود.

وی ادامه داد: در دانشگاه‌ها انتظار می رود افراد داخل حاکمیت با بودجه حکومت آموزش‌ها را توسعه دهند تا در راستای رفع چالش‌های امروز جامعه حرکت کنیم.

رحیم پور ازغدی با بیان اینکه مشکل اصلی دهه پنجم انقلاب باید رصد شود تا در مسیر برطرف کردن نقاط ضعف حرکت کنیم، ابراز کرد: در دانشگاه‌های امروز به جای تولید علم، اساتید به تولید افرادی امثال خود همت می‌گمارند در چنین شرایطی نمی‌توان توقع از تولید علم و تمدن سازی از دانشگاه داشت.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیشترین محصول دانشگاه ترجمه است، عنوان کرد: این دانشگاه نظام ساز نیست چرا که دانشگاه در واقع باید روش‌های علمی و بر گرفته از تقوی الهی در مسیر حل چالش‌ها گام بردارد و به عنوان مثال در زمینه بانکداری اسلامی، نظام واردات، گمرگ، حفظ محیط زیست، گام‌های عملی بردارد.

عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه باید دانشگاه در مسیر اصلاح ساختاری و یا ابتکار عمل ورود پیدا کند چرا که در غیر اینصورت دانشگاه عقیم خواهد بود، گفت: بزرگترین خطر برای دانشگاه‌ها خطر ناکارآمدی است بنابراین اساتید دانشگاه باید در حوزه تولید فکر حرکت کنند.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه باید معیارهای درستی در زمینه پذیرش دانشجو، متون درسی و آینده شغلی دانشجویان داشته باشد تا در این راستا جایگاه هدف و وسیله تغییر نکند، بیان کرد: در حال حاضر دانشگاه میلیون‌ها دیپلم بیکار را تبدیل به میلیون‌ها کارشناس ارشد و دکتری بیکار کرده است و در چنین شرایطی در واقع تمام سرمایه اجتماعی و اقتصادی کشور هدر می‌رود.

اسماعیلی: تغییر ریل‌گذاری مدیریت مقوله فرهنگ در دستور کار قرار گرفته است

محمد اسماعیلی در هجدهمین همایش دبیران هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی سراسر کشور که در سه موضوع هم اندیشی، حل مسئله و امیدآفرینی و با شعار هر دانشگاهی، یک اندیشکده در تالار شهید سلیمانی مجتمع شهدای سلامت مشهد برگزار شد، اظهار کرد: حضور امام رضا(ع) در خراسان حضوری تاریخی و تمدن ساز بوده و سنگ بنای پیشرفت کشورمان شده و امام راحل(ره) تاکید ویژه بر سنگ بنا دارند، امامی که زیارتش برابر با هزار حج مقبول است و در این روز عزیز که روز زیارتی مخصوص امام رضا(ع) است از همگان التماس دعای خیر داریم.

وی بیان کرد: در خصوص جبهه بزرگ فرهنگی انقلاب و کار بزرگ حوزه فرهنگی سخنان گوهربار بسیاری از سوی بزرگان مطرح شده و در یک نمونه آن مقام معظم رهبری در دیدار با وزرای ارشاد ابتدای انقلاب تاکنون گلایه‌های خود را مطرح کردند و در کنار آن نکات توصیه‌ای را داشتند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه وزارت ارشاد در دولت کنونی دو موضوع بازسازی انقلابی ساختارهای فرهنگی و جهاد تبیین را به عنوان مهمترین گام اجرایی جبهه فرهنگی انقلاب مطرح کرده است، خاطرنشان کرد: مهمترین نکته مورد تاکید مقام معظم رهبری تغییر ریل‌گذاری مدیریت مقوله فرهنگ و تغییر فضای موجود در این حوزه بوده است، ما در حوزه فرهنگ با انباشت از مشکلات برای انتقال پیام‌ها و مدیریت افکار عمومی مواجه بودیم و با تولیدات سینمایی فاخر کارهای ماندگاری با موضوعات مختلف از جمله استعمار و جنایات آمریکا تولید شده است و حاج قاسم عزیز هم یک الگوی موفق به تمامی جهاد در این خصوص از جمله ولایتمداری و جبهه مقاومت بوده است.

دکتر اسماعیلی اضافه کرد: به فرموده مقام معظم رهبری همه موظف هستند که در حوزه امیدآفرینی وارد شوند، نه اینکه تصویر سیاه از ایران همچون سیلی دختر به پدر و از بین بردن بنیان خانواده دیده شود و وظیفه ما تبیین دستاوردهای با تولید آثار فاخر است و باید بودجه فرهنگی نیز در مسیر خودش به درستی هزینه شود

گزارش از هادی هدایت زاده