اختصاص۷۴۳هکتاربرای کشت آفتابگردان درخوزستان/ آغاز ‏برداشت‬ محصول
اختصاص۷۴۳هکتاربرای کشت آفتابگردان درخوزستان/ آغاز ‏برداشت‬ محصول
اهواز- مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر خوزستان با اشاره به اختصاص ۷۴۳ هکتار برای کشت آفتابگردان در استان گفت: برداشت دانه روغنی آفتابگردان تا نیمه مرداد ماه سال جاری ادامه دارد.

عبدعلی ناصری در خصوص جزئیات خبر اظهار کرد: گل‌های آفتابگردان یکی از چند محصول غیرنیشکری شرکت توسعه نیشکر خوزستان بوده که هم اکنون فصل برداشت آن فرا رسیده است.

مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر خوزستان افزود: امسال بیش از ۷۴۳ هکتار از اراضی آیشی کشت و صنعت‌های هشتگانه به این محصول اختصاص یافته است.

وی بیان کرد: برداشت دانه روغنی آفتابگردان تا نیمه مرداد ماه سال جاری ادامه دارد و بر اساس پیش‌بینی‌ها در مجموع بیش از یک‌هزار تن محصول از این مزارع برداشت می‌شود.

ناصری در ادامه بی‌نیازی کشور از واردات دانه‌های روغنی و رونق اشتغال محلی را از اهداف این شرکت در توسعه کشت‌های غیرنیشکری مثل آفتابگردان عنوان کرد.

وی افزود: کشت‌های غیرنیشکری مثل گندم، کلزا و آفتابگردان در کنار کشتِ نیشکر، توسعه نیشکر را به «شرکتی راهبردی» در حوزه کشاورزی تبدیل کرده و کشت این محصولات در تناوب زراعی نیشکر، زمینه را برای کشت مطلوب نیشکر مهیا می‌کند.

«محمود هاشمی‌زاده» معاون کشاورزی کشت و صنعت میرزا کوچک خان در این راستا با اشاره به آغاز برداشت دانه‌های روغنی آفتابگردان در این شرکت، بیان کرد: کشت این محصول، حرکتی هدفمند و برنامه‌ریزی شده در راستای سیاست وزارت کشاورزی است که در نهایت از یک سو به تأمین امنیت غذایی کشور و از سوی دیگر به تناوب زراعی، کمک زیادی می‌کند.

معاون کشاورزی کشت و صنعت میرزا کوچک خان افزود: ۱۰۰ هکتار از اراضی آیشی نیشکر میرزا به محصول آفتابگردان اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: توسعه کشت آفتابگردان علاوه بر ایفای نقش در زمینه تأمین بخشی از نیاز کشور به روغن، می‌تواند به گسترش صنعت سودآور زنبورداری هم کمک کند.

هاشمی‌زاده گفت: در زراعت‌های غیرنیشکری، بقایای گیاهی سوزانده نمی‌شود و کارشناسان با علم بر مفید بودن آن برای بهبود خواص فیزیکی و شیمیایی خاک و نیز کاهش اثرات زیست‌محیطی، آن‌ها را با ادوات مناسب کشاورزی با خاک مخلوط می‌کنند.

به گزارش مهر، ۱۱۲ هکتار از اراضی کشت و صنعت امام خمینی (ره)، ۱۰۰ هکتار امیرکبیر، ۱۰۰ هکتار از اراضی میرزا کوچک خان، ۱۱۰ هکتار از زمین‌های آیشی دعبل خزاعی، ۱۲۰ هکتار سلمان فارسی و ۲۰۱ هکتار از اراضی فارابی به کشت آفتابگردان اختصاص یافته است.