دود هور‌العظیم آلودگی هوای سوسنگرد را به ۱۶ برابر حد مجاز رساند
دود هور‌العظیم آلودگی هوای سوسنگرد را به ۱۶ برابر حد مجاز رساند
مسؤول آزمایشگاه هوای اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: بیشترین میزان آلودگی هوا (PM۲.۵) در سوسنگرد ساعت ۲ بامداد یکشنبه به ۵۶۱ رسید که معادل ۱۶ برابر حدمجاز بوده و شرایط خطرناک را نشان می‌دهد.

علیرضا آذریان، مسؤول آزمایشگاه هوای اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز اظهار کرد: بر اساس ردیابی‌ها و بررسی‌ صورت گرفته دودی که از بامداد امروز در آسمان شهرهای سوسنگرد، هویزه، حمیدیه و اهواز مشاهده شده، ناشی از ادامه آتش‌سوزی در بخش عراقی تالاب هورالعظیم است که با توجه به جهت باد (شمال غربی) این شهرها را درگیر کرده است.

وی افزود: دود سیاه ناشی از این آتش‌سوزی از ساعت ۲ بامداد در شهر سوسنگرد و از ساعت ۶ صبح در اهواز قابل مشاهده بود. 

آذریان عنوان کرد: بیشترین میزان آلودگی هوا (PM۲.۵) در سوسنگرد ساعت ۲ بامداد یکشنبه به ۵۶۱ رسید که معادل ۱۶ برابر حدمجاز بوده که شرایط خطرناک را نشان می‌دهد؛ همچنین حداکثر غلظت دود در اهواز صبح امروز به ۲۱۵ رسید که بیش از ۶ برابر حدمجاز بوده و شرایط بسیار ناسالم را نشان می‌دهد.

وی افزود: ایستگاه سنجش هوا در حمیدیه فاقد آنالیزور PM۲.۵ (ذرات با اندازه ۲.۵ میکرون) است و هویزه نیز ایستگاه پایش هوا ندارد.

مسؤول آزمایشگاه هوای اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان در پاسخ به اینکه سرانجام وعده سازمان حفاظت محیط زیست برای استفاده از هواپیمای آبپاش برای خاموش کردن آتش چه شد، گفت: به کارگیری هواپیماهای خاموش کردن آتش از مواردی است که قرار بر پیگیری بوده و اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان این موضوع را دنبال کرده است؛ البته با توجه به اینکه آتش‌سوزی‌ها در بخش عراقی تالاب و در محدوده سخت گذر رخ داده نیاز به رایزنی دارد.

وی افزود: شواهد حاکیست که این آتش‌سوزی‌ها از نوع آتش‌سوزی خودبخودی بوده که همزمان با فصل تابستان و به دلیل خشک شدن تالاب اتفاق افتاده است و با توجه به تداوم شرایط خشکسالی،احتمال ادامه آن وجود دارد.

آذریان با تاکید بر لزوم مدیریت و هماهنگی منطقه‌ای برای حفاظت از هورالعظیم، بیان کرد: با توجه به صدها سال قدمت این تالاب و ویژگی‌های بیولوژیکی آن، مساله حفظ تالاب اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

وی افزود: گسترده شدن آتش‌سوزی در اطراف کریدورهای مرزی ما نیز زنگ خطر را برای آینده به خطر انداخته و ممکن است بخش ایرانی تالاب نیز درگیر این آتش سوزی شود.

مسؤول آزمایشگاه هوای اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به نقش هورالعظیم به عنوان ضربه‌گیر در گرد و غبار (PM۱۰)، عنوان کرد: نابودی این تالاب بر روی افزایش گرد و غبار نیز تاثیر دارد و باعث ایجاد اثر تجمعی (سینرژی) در شرایط افزایش دما، آلودگی و گرد و غبار می‌شود، بنابراین هر ۲ کشور ایران و عراق باید برای این وضعیت چاره‌اندیشی کنند.

پایان پیام