زمستان سرد و سخت اروپا
زمستان سرد و سخت اروپا
«بلومبرگ» خبر از خسارت سنگین اروپا از ناحیه انرژی و در جریان جنگ اوکراین داده و نوشته «کشورهای عضو اتحادیه اروپا به خاطر بحران انرژی تقریباً یک تریلیون دلار خسارت‌دیده‌اند.» این خبرگزاری آمریکایی در ادامه توضیح داده که «این تازه آغاز ماجرا است چون افزایش قیمت انرژی در کشورهای اروپایی احتمالا سال‌ها طول خواهد کشید.»

جنگ اوکراین خسارات‌های هنگفت سیاسی، اقتصادی و امنیتی برای اروپا به دنبال داشته و بحران انرژی ناشی از تحریم نفتی و گازی روسیه را شاید بتوان «فوری‌ترین» و «اصلی‌ترین» تاثیر جنگ اوکراین بر اقتصاد اروپا دانست. تاثیری که البته با اصرار آمریکا بر تشدید تحریم‌های ضد روسی روز به روز بیشتر خود را نشان می‌دهد. با تبدیل بحران انرژی به بحران اقتصادی، اروپا طی چند ماه اخیر خسارت‌های سنگینی متحمل شده طوی که بنابر اعلام منابع رسمی این کشورها، «تورم بی‌سابقه»، «رکود اقتصادی«، «ورشکستگی گسترده شرکت و فروشگاه‌ها و ناتوانی‌ها» و…این روزها اعتصاب‌های کمر شکن، تحمل این وضع را برای بسیاری از مردم به ویژه قشر متوسط به پایین جامعه اروپا «غیر ممکن» کرده است.

رسانه‌های معتبر و رسمی این کشورها می‌گویند میلیون‌ها اروپایی در تامین هزینه‌های زندگی به مشکل خورده و اقدام به کم کردن از وعده‌های غذایی خود می‌کنند تا کودکانشان گرسنگی کشند. در چنین فضایی«بلومبرگ» خبر از خسارت سنگین و یک تریلیون دلاری اروپا از بحران انرژی خبر داده و نوشته این تازه آغاز ماجراست و این وضع احتمالا سال‌ها ادامه خواهد داشت چرا که قرار نیست قیمت انرژی به این زودی‌ها پایین بیاید:

«کشورهای عضو اتحادیه اروپا به خاطر بحران انرژی تقریباً یک تریلیون دلار خسارت‌دیده‌اند….منابع رسمی می‌گویند افزایش شدید قیمت انرژی، اقتصاد کشورهای عضو یورو را وارد رکود کرده که علت اصلی آن روی آوردن به منابع گران‌تر گاز به جای واردات از روسیه بوده است… این خسارت بخشی از مقدار نهایی تخمین زده شده توسط این کشورهاست چون افزایش قیمت انرژی ممکن است سال‌ها طول بکشد…هنوز بسیاری از کشورها برای تامین انرژی فصل زمستان امسال مشکل دارند و بسیاری نیز ذخایر خود را برای سال آینده هنوز کامل نکرده‌اند.» به نوشته‌اندیشکده «بروگل» در برخی شهرها مثل بروکسل این اوضاع سال‌ها ادامه خواهد داشت. 

گفتنی است، اوضاع در اروپا هنوز زمستان از راه نرسیده زمین تا آسمان تغییرکرده است!

سود آمریکا

خسارت هنگفت اروپا از جنگ اوکراین در حالی است که بر اساس گزارش‌ها آمریکا سودهای هنگفتی را از فروش سلاح و همچنین فروش گاز به اروپا به جیب زده است. پایگاه خبری «پولیتیکو» اوایل ماه اخیر گزارش داده بود که مقام‌های ارشد اروپایی از دولت جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا خشمگین هستند و آمریکا را به سود بردن از بحران اوکراین با فروش گاز با قیمت‌های هنگفت و فروش تسلیحات متهم کرده‌اند. موضوعی که گروه دیگری از تحلیلگران حوزه بین‌الملل آن را تعمیق نقش آمریکا در تامین امنیت اروپا و گسترش سلطه این کشور بر حوزه انرژی در جهان ارزیابی می‌کنند. آمریکا دو روز پیش پیشنهاد هنری کیسینجر برای حل بحران اوکراین را رد کرد!

صنعت گردشگری انگلیس آسیب دید

در انگلیس نیز که این روزها با موج بسیار گسترده‌ای از اعتصاب‌ها روبه‌رو است گزارش‌ها نشان می‌دهد رستوران‌ها و مهمانسراها در این کشور در حالی که امیدوار بودند در کریسمس سال جاری بعد از سال‌ها شرایط سخت کرونایی بهبود شرایط کاری را تجربه کنند به دلیل اعتصاب‌ها در آستانه ضررهای بالای اقتصادی قرار دارند. به نوشته روزنامه «هندلزبلات آلمان»، صنعت پذیرایی لندن در آستانه کریسمس به دلیل اعتصابات مکرر در بخش حمل‌ونقل از ضرر و زیان زیادی شکایت دارد. فایننشال تایمز هم نوشته «رستوران‌ها و هتل‌ها معمولاً در این دوران ساعات ناهار و شام کاملی دارند، اما در حال حاضر این‌طور نیست. بر اساس ارزیابی‌ها اعتصابات می‌تواند باعث ضرر حدود ۸۰۰ میلیون پوندی (حدود ۹۱۷ میلیون یورو) تنها در لندن شود.» مناقشه بر سر دستمزدهای بالاتر و شرایط کاری بهتر بین کارمندان صنعت حمل‌ونقل و کارفرمایان آنها ماه‌ها است که به طول انجامیده است. در ماه دسامبر(دی)، اتحادیه‌ها برای چند روز فراخوان اعتصاب دادند و اعتصاباتی نیز در تعطیلات رسمی برنامه‌ریزی شده است. 

فروپاشی سیستم بهداشتی 

به گزارش تسنیم روزنامه «تاگس شاو» آلمان هم در مطلبی نوشت: «انگلیس در حال تجربه بدترین موج اعتصابات در چند دهه اخیر است. برای اولین بار، ده‌ها هزار‌پرستار در بیمارستان‌های سراسر این کشور نیز کار خود را تعطیل می‌کنند. آنها خواهان دستمزد بالاتر و شرایط کاری بهتر هستند.» بر اساس این گزارش سیستم مراقبت‌های بهداشتی انگلستان تقریبا از کار افتاده است. بیش از ۷میلیون انگلیسی در حال حاضر منتظر درمان یا جراحی هستند که بسیاری از آنها ماه‌هاست این وضعیت را دارند. حتی در مواقع اضطراری، اغلب کمک سریعی وجود ندارد. به دلیل کمبود مکان در مراکز مراقبتی، بسیاری از افراد برای مدت طولانی در بیمارستان می‌مانند و تخت‌هایی را اشغال می‌کنند که برای دیگران ضروری است. صف‌های طولانی جلوی اورژانس تشکیل می‌شود و بیماران گاهی اوقات مجبورند ساعت‌ها در آمبولانس منتظر بمانند.

تظاهرات ضد ناتو در فرانسه

در فرانسه نیز بحران اقتصادی به اعتراضات خیابانی دامن زده است. روز یک شنبه نیز خیابان‌های پایتخت فرانسه شاهد تظاهرات بزرگ مردمی در اعتراض به سیاست‌های دولت در قبال روسیه و عضویت این کشور در ناتو بود. به گزارش ایسنا به نقل از راشاتودی، این تظاهرات گسترده توسط حزب راستگرای وطن‌پرستان به رهبری« فلوریان فیلیپات»‌، معاون سابق حزب حرکت ملی مارین لوپن سازماندهی شده بود.«فیلیپات» از پاییز تظاهراتی موسوم به «مقاومت» را سازماندهی کرده و خواستار خروج فرانسه از ناتو و اتحادیه اروپا شده است. او همچنین منتقد سیاست‌های اقتصادی و خارجی رئیس‌جمهور امانوئل ماکرون است.تظاهرکنندگان بنرها و پلاکاردهایی حمل می‌کردند که روی آن نوشته شده بود: «فرانسه باید از ناتو خارج شود»، «استیضاح ماکرون» و «مقاومت». آنها همچنین با تکان دادن پرچم ملی فرانسه  شعار «اورزولا، خفه شو!»- اشاره به اورزولا فون در لاین، رئیس‌کمیسیون اتحادیه اروپا- زنده باد آزادی، زنده باد زندگی فرانسه سر دادند.قیمت بالای انرژی که باعث تعطیلی مشاغل کوچک در سراسر فرانسه شده است، نارضایتی‌های زیادی ایجاد کرده است. فیلیپات گفت: «ما باید تحریم‌های ضد روسیه را متوقف کنیم، زیرا این به صلح در اوکراین کمک نمی‌کند، بلکه بدبختی را به این‌جا می‌آورد.» عکس‌ها و فیلم‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، جمعیت زیادی را در حال راهپیمایی در خیابان‌های مرکز پاریس نشان می‌دهد. نشریه فرانسوی «بولوار ولتر» نیز در گزارشی از نقش ناتو در جنگ اوکراین خبر داده و نوشت:«هزاران خارجی علناً در درگیری در طرف کیف شرکت دارند و به نیروهای مسلح اوکراین کمک می‌کنند تا ضد حمله‌ها را طراحی کنند و ارتش روسیه را از بین ببرند..»

تغییر معنادار کلیدواژه‌ها در موتورهای جست‌و‌جوگر

در آمریکا نیز مردم این کشور این روزها با تورم بی‌سابقه و رکود اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند. بر اساس گزارش‌ها با توجه به اینکه بسیاری از آمریکایی‌ها در حال حاضر از مشکلات مالی رنج می‌برند، جست‌وجوی عبارت «هزینه زندگی» از سوی کاربران آمریکایی در مرورگر «گوگل» به بالاترین میزان در یک دهه اخیر رسیده است. به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه وال استریت ژورنال، طبق گزارشی که توسط گوگل منتشر شده، جست‌وجوهای کاربران آمریکایی در مورد «هزینه زندگی» و «کمک‌های مالی» در مرورگر گوگل در سال ۲۰۲۲ به بالاترین حد خود در ۱۰ سال اخیر رسیده است.

در این گزارش آمده است، آخرین داده‌های گوگل ترندز (Google Trends) نشان می‌دهد که سرچ عبارت «رکود اقتصادی برای من چه معنایی دارد؟» در سال ۲۰۲۲، زمانی که آمریکایی‌ها برای بدتر شدن اوضاع اقتصادی آماده می‌شدند نیز یک جست‌وجوی فراگیر بود. وال استریت ژورنال نیز در همین زمینه نوشت: رسیدن تورم به بالاترین حد خود در ۴۰ سال گذشته، افزایش قیمت‌ها و ترس از رکود، امسال بر چرخه اخبار و گپ و گفت‌های خانواده‌های آمریکایی بر سر میز شام‌شان غالب شده است.این روزنامه می‌افزاید:« در حالی که ممکن است اقتصاددانان و سیاست‌گذاران در مورد اینکه آیا آمریکا در رکود است یا خیر اختلاف نظر داشته باشند، اما سؤال‌های کاربران آمریکایی در قالب «جست‌وجوی اینترنتی» که امسال در گوگل افزایش یافت، نشان داد که بسیاری از آمریکایی‌ها در حال حاضر از مشکلات مالی رنج می‌برند.»گوگل ترند همچنین نشان داد که جست‌وجوها برای «من فوراً به کمک مالی نیاز دارم» نیز در این ماه به بالاترین حد خود در ۱۰ سال گذشته رسیده است.وال استریت ژورنال با اشاره به ناامنی غذایی در آمریکا نوشت: قیمت مواد غذایی در ماه گذشته در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۰.۶ درصد افزایش یافته است.این روزنامه افزود، ژورنال گوگل ترند مشخص می‌کندکه در طول سال گذشته، جست‌وجو برای «برنامه توزیع بانک غذا» (غذای خیریه) در آمریکا بیش از ۲ برابر شده است.

بر اساس این گزارش «هِما بوداراجو» مدیر جست‌وجوی گوگل در یک پست وبلاگی نوشت: افزایش هزینه‌ها و اختلال ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، بسیاری از آمریکایی‌ها را با مشکلات مالی مواجه کرده است و مردم برای یافتن کمک و پشتیبانی برای عبور از مشکلی به نام «عدم اطمینان از آینده» به اینترنت روی می‌آورند. از جمله سؤالات مهم مرتبط با کمک مالی که در سال ۲۰۲۲ در آمریکا جست‌وجو شد، عبارت بودند از: «چگونه کمک مالی دریافت کنیم»، «کمک مالی برای (پرداخت) صورتحساب‌های پزشکی» و «کمک مالی برای معلولیت چیست؟»

خطر سقوط کیف

خبر دیگر این که رئیس‌جمهور اوکراین اعلام کرد: تخلیه پایتخت این کشور از سوی شهروندان اوکراینی خطر سقوط آن را در پی دارد. به گزارش مشرق به نقل از اسپوتنیک، «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور روز یکشنبه در اظهاراتی درخصوص احتمال تخلیه کیف به دلیل بحران انرژی گفت که مردم کیف خودشان می‌توانند تصمیم بگیرند که این شهر را ترک کنند یا خیر.«زلنسکی» در عین حال هشدار داد که اگر شهر خالی از سکنه باشد، خیلی راحت از سوی نیروهای روسیه قابل تصرف خواهد بود.به گفته رئیس‌جمهور اوکراین، دفاع موثر از شهرهای اوکراین تنها در صورتی امکان‌پذیر است که ساکنان آن در آنجا مستقر باشند.