مراسم چهل و سومین سالگرد تاسیس شرکت ملی حفاری ایران و روز صنعت حفاری برگزار شد
مراسم چهل و سومین سالگرد تاسیس شرکت ملی حفاری ایران و روز صنعت حفاری برگزار شد
آیین چهل و سومین سالگرد تاسیس شرکت ملی حفاری ایران و روز صنعت حفاری با پیام وزیر نفت در اهواز برگزار شد.

این آیین با حضور جمعی از مقامات کشوری، لشکری، استانی و مدیران ارشد صنعت نفت با قرائت پیام وزیر نفت برگزار شد.

در بخشی از پیام وزیر نفت آمده است: چهل و سومین سالگرد تاسیس شرکت ملی حفاری ایران به فرمان امام خمینی (ره) را در حالی گرامی می‌داریم که بیش از چهار دهه از تلاش‌های غرورآفرین کارکنان این صنعت در مسیر خودکفایی، استقلال صنعتی و خودباوری در حوزه‌های طراحی، مهندسی، برنامه ریزی و اجرای عملیات حفاری چاه‌های نفت و گاز به دست فرزندان غیرتمند ایران اسلامی می‌گذرد.

امروز حفظ جایگاه این شرکت در میدان رقابت، توسعه خدمات فنی و تخصصی، لزوم بهره‌گیری از فناوری‌های نوین حفاری، بازسازی و ارتقاء ناوگان، توجه به منابع انسانی، آموزش و افزایش ضریب ایمنی در سرلوحه کار شرکت ملی حفاری ایران قرار دارد و انتظار است تا در جهت رشد این شرکت با همفکری، همگرایی و همدلی گام‌های ارزشمندی برداشته شود.

دکل‌های شرکت ملی حفاری ایران در گستره ۱۳ استان کشور فعالیت دارند

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت ملی حفاری ایران در این مراسم گفت: دکل‌های ناوگان حفاری این شرکت در گستره ۱۳ استان کشور عملیات حفر چاه‌های نفت و گاز، آب‌های ژرف و زمین گرمایی فعالیت دارند.

تملک ۷۳ دکل خشکی و دریایی سبک، سنگین و فوق سنگین

دکتر حمید رضا گلپایگانی افزود: این شرکت در زمان حاضر ۷۳ دکل خشکی و دریایی سبک، سنگین و فوق سنگین در تملک دارد که ۶۱ دکل فعال است و تا پایان امسال این تعداد به ۶۴ دستگاه افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه از شمار دکل‌های شرکت ۴۶ دستگاه در گستره عملیاتی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب فعالیت می‌کنند، اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۷۵ حلقه چاه حفر و تکمیل نهایی شد که تعداد ۲۲ حلقه در قیاس با دوره مشابه پارسال بیشتر است و این در حالی است که در بخش خدمات فنی و تخصصی نیز با انجام نزدیک به ۵ هزار عملیات، رشد ۷ درصدی داشتیم.

افزایش بهره وری در شرکت ملی حفاری ایران

گلپایگانی با اشاره به چالش‌های موجود، ارتقای کیفی ناوگان حفاری و منتفی شدن بحث خصوصی سازی را در جهت رشد و توسعه و چابک سازی سازمان بسیار مهم دانست و گفت: بهبود فرآیند‌ها در شرکت با رویکرد افزایش بهره وری، ساماندهی ساختار سازمانی، ساماندهی فرِایند خرید به منظور افزایش کیفیت کالا و رضایتمندی مشتریان، تداوم رعایت الزامات ایمنی و محیط زیست و تدوین برنامه‌ها و اقدامات مرتبط با سند تحول شرکت از اولویت‌های شرکت می‌باشد.

ساماندهی نیروهای شرکت ملی حفاری ایران

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در مورد ۹ هزار نفر از کارکنان مشمول طرح، ثبت و ساماندهی ۲ هزار و ۳۱۴ نفر از کارکنان در سامانه ساپنا، عدم تعدیل نیروی انسانی، اشتغال نیرو‌های بومی در مناطق عملیاتی و… را از دستاورد‌های این شرکت در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ برشمرد و اقدامات صورت گرفته در موضوع مسئولیت‌های اجتماعی از جمله حفاری ۴ حلقه چاه آب ژرف در استان سیستان و بلوچستان، همکاری با دستگاه‌های امدادی در حوادث غیر مترقبه و مشارکت در برنامه‌های مذهبی و فرهنگی را مورد اشاره قرار داد.

اجرای طرح‌های فناورانه تولید بار اول

وی اجرای طرح‌های فناورانه تولید بار اول در قالب همکاری با شرکت‌های دانش بنیان و اخذ موافقت نامه همکاری ۵ ساله با شرکت‌های ملی مناطق نفتخیز جنوب و شرکت نفت مناطق مرکزی را در جهت استفاده از ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل شرکت مهم و اساسی عنوان کرد و تدوین برنامه ۵ ساله بازسازی ناوگان با اخذ مجور از هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران، حمایت از سازندگان، تولید کنندگان و شرکت‌های دانش بنیان را برنامه‌های اولویت دار شرکت برشمرد.

همچنین در این آیین حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالنبی موسوی فرد نماینده ولی فقیه در خوزستان و امام جمعه اهواز در سخنانی با اشاره به نیاز امروز جامعه، گفت: برای دعوت به رعایت مسائل اخلاقی در محیط خانواده، کار و جامعه باید خودمان به آن‌ها عمل کنیم تا دیگران الگوبرداری کنند و پیشرفت علم و فناوری نیز به عمل وابسته است.

وی با اشاره به ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) و ذکر فضائل آن حضرت به عنوان الگوی زنان مسلمان، افزود: حضرت فاطمه زهرا (س) یک منظومه فکری و جریان تربیتی است.

در این آیین آیت الله سید محمد علی موسوی جزایری زعیم حوزه‌های علمیه استان خوزستان و نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری نیز با گرامیداشت سالروز تاسیس شرکت ملی حفاری ایران به بیان نحوه تاسیس این شرکت در دی‌ماه سال ۱۳۵۸ اشاره کرد و گفت: باعث افتخار است که این شرکت به فرمان امام خمینی (ره) تاسیس شده است.

همچنین مجتبی یوسفی نماینده مردم شهرستان اهواز، باوی، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی نیز با گرامیداشت سالروز تاسیس شرکت ملی حفاری ایران گفت: اینکه هزینه تولید نفت در کشور پایین است یکی از دلائل آن وجود شرکت ملی حفاری ایران است.

وی از اقدامات وزارت نفت در خصوص توجه به نیروی انسانی قدردانی نمود و تاکید کرد در مجموعه وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران خروج ملی حفاری ایران از فهرست خصوصی سازی در جریان است و ما هم در این ارتباط پیگیر هستیم.