کشت برنج در شرایط خوزستان نیاز به بهبود روش های آبیاری است/خشکه کاری برنج در خوزستان توصیه می‌شود
کشت برنج در شرایط خوزستان نیاز به بهبود روش های آبیاری است/خشکه کاری برنج در خوزستان توصیه می‌شود
رئیس دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان در همایش ارتقا کشت برنج در خوزستان گفت: برای توسعه برنج در شرایط تنش آبی نیاز به علمی کردن کشت برنج و استفاده از شیوه های نوین هستیم.

به گزارش آوای دانشجو خوزستان از اهواز، برنج یکی از محصولات مهم در سید غذایی مردم کشور است که بخش زیادی از جامعه در غذای روزانه از آن استفاده می‌کنند.
استان خوزستان یکی از استانهای مهم در تولید برنج است که در به دلیل نور خورشید مناسب و زمین کشاورزی یکی از قطب های تولید است.
مسأله آب و کمبود آب از بحرانهای جهانی در حوزه تولید کشاورزی است که کشت این محصول را با اما و اگر مواجه ساخته و بسیاری از متخصصان حوزه آب را به سمت ممانعت از کشت برنج سوق داده است.
در همایش « ارتقا بهره وری کشت برنج در استان خوزستان» که با حضور اساتید و متخصص و کشاورزان برجسته منطقه در دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان برگزار شد، بر شیوه مدیریت کشت برنج تاکید و راهکارهای حفظ تولید و کاهش مصرف آب مورد بررسی قرار گرفت.
جمال فیاضی رئیس دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان با اشاره به اهمیت آشتی دانشگاه و جامعه در توسعه کشور اظهار داشت: این پنداشت غلط که جامعه و دانشگاه دو مسیر متفاوت دارند، باید اصلاح شود.
وی افزود: دانشگاه متعلق به مردم و کشاورزان منطقه است و هیچ دیوار و فاصله بین دانشگاه و مردم را به رسمیت نمی شناسم.
فیاضی ادامه داد: دانشگاه نسل جدید و نوین، دانشگاه مردم محور و دارای مسولیت های اجتماعی است و اینکه  در قبال مردم نقش و مسولیت نپذیریم، اشتباه است.
وی با تقدیر از فعالیت معاونت پژوهشی دانشگاه و شرکت کیمیا پارس نهاده ادامه داد: آغوش دانشگاه برای کشاورزان منطقه باز است و نیاز داریم با بهره گیری از تجارب زارعین و علوم جدید دانشگاهیان کشت برنج را با مصرف پایین آب و محصول بیشتر ارتقا دهیم.
رئیس دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان گفت: مسأله امنیت غذایی امروز یکی مولفه مهم در استقلال کشورها است و برای اینکه به استقلال حقیقی برسیم باید در حوزه امنیت غذایی که وابسته به آب و خاک و تولید است خودکفا شویم.
این استاد دانشگاه در پایان تاکید کرد: نگاه به کشاورزی و تولید نباید کوتاه مدت باشد بلکه می بایست با تلفیق حوزه های مختلف کشاورزی ، تولید پایدار و زیست محور برای نسل‌های آینده را رقم بزنیم.
عبدالعلی گیلانی متخصص حوزه کشت برنج در این همایش اظهار داشت: مسأله آب یک چالش جهانی است و برای بحران آب باید مدیریت مصرف در اولویت باشد.
وی افزود: کاهش نزولات بارندگی و توزیع نامناسب باعث شده کشور در مسأله آب با چالش مواجه شود طوری که تا سال ۲۰۵۰ یکی از چالش‌های عمده کشاورزی خواهد بود.
گیلانی ادامه داد:  کشت برنج اکنون بخش عمده در آسیا تولید می‌شود که مطابق پیش بینی ها در سالهای آینده این تولید به خطر خواهد افتاد.
وی به تجربه دولت چین در مدیریت مصرف آب در کشت برنج اشاره و گفت: ۷۵درصد کشت برنج در دنیا وابسته به آب است و این زنگ هشدار به صدا درآمده و دولت چین با مدیریت آب ، ارتقا بهره وری و استفاده از ارقام مناسب برنج به سمت حفظ تولید حرکت کرده است.
این استاد دانشگاه تاکید کرد: در سال آبی جاری وضعیت بارندگی در کشور مناسب بوده است ولی این نباید ما را از بهبود و ارتقای شیوه های آبیاری بازدارد. این تصور غلط که برنج یک محصول آب بری است باید تغییر کند و مطابق بررسی ها برنج به شکل خشکه کاری می‌تواند ضمن کاهش مصرف آب ، تولید خوبی داشته باشد.
گیلانی افزود: سازمان آب و برق باید در زمینه کاهش تلفات آب از جمله اصلاح مسیر کانالها و پاکسازی و بهسازی مسیر آبها سرمایه گذاری کند.
وی به مرغوبیت برنج خوزستان نسبت به برنج شمال کشور گفت: برنج خوزستان به دلیل دریافت تشعشع کافی کمتر دچار آفات و بیماری می‌شود و مقدار سم کمتری دریافت می کند که از نظر شاخص سلامتی مطلوب است.
انتهای پیام